Fotky dětí na internetu

Tento článek bych rád věnoval ženám, převážně maminkám. Budu v něm rozebírat problematiku fotek s dětmi. Fotek, které maminky vyvěšují na internet, aniž by je napadlo, jaké to může mít důsledky. Co je špatného na fotkách vašich ratolestí?

Předem chci zdůraznit, že na samotných fotkách není špatného vůbec nic. Je pochopitelné, že rodiče chtějí mít svoje prcky a zážitky zdokumentované. Prostě na výletě nacvakáte hromadu fotek a večer je můžete ukázat babičce či kamarádce. To je v pořádku.

miminoAvšak v pořádku už není to, jaké fotky nahrajete na internet. Ještě pochopím, když maminky přidávají fotky svých potomků na Facebook a sdílí je pouze se svými přáteli, pokud to jsou fotky z běžných situací a v rozumné míře. Nechápu ovšem, co je vede k tomu, sdílet s celým světem momentky svých nahých dětí u bazénu. O tom, kolik lidí vidí vaše příspěvky na Facebooku jsem psal v minulém článku. Opravdu vám nevadí, že si vás a vaše děti můžou prohlížet miliony lidí?

Možná nevíte, že fotografie dětí se také kradou. Ač to zní absurdně, je to dnes celkem časté. Několik maminek (v zahraničí i u nás) našlo svoje děti na profilech cizích lidí. Někdo jiný zkrátka vydává cizí děti za své. Nezřídka se také stává, že fotky končí na pornowebech a jiných pochybných diskuzích.

Je známý fakt, že alba na Rajče.idnes.cz, která obsahují fotografie nahých či polonahých dětí (nebo i dospělých) mají mnohonásobně vyšší počet zobrazení, než alba s normálními fotkami. Na tuto skutečnost upozornil počátkem roku 2014 Michael Čejka, který na svém blogu zjišťoval, proč tomu tak je. Sami administrátoři Rajčete o tom vědí a snaží se situaci řešit.

Další věcí je zájem dítěte. Už vidím ten “nadšený” výraz patnáctiletého puberťáka, který za pár let na netu najde svoji fotku, jak sedí na nočníku s rohlíkem v puse. Dovolím si citovat paní Evu z jedné diskuze:

“Pedofil slintající nad nahou fotkou dítěti těžko ublíží, zatímco šikana na škole využívající trapnou fotku může dítě zdeptat slušně.”

Osobně si myslím, že by se rodiče měli zamyslet nad obojím.

Když už máte potřebu sdílet fotky svých ratolestí nebo si vést online deníček svého novorozence, chraňte tento obsah před nezvanými návštěvníky. Omezte okruh lidí, kteří příspěvek uvidí. Skryjte nebo zaheslujte to konkrétní fotoalbum.

Uvědomte si, že vše co jednou pověsíte na internet, na něm zůstane navždy.

Fotografii, kterou na web dáte, si může kdokoli stáhnout a šířit ji dál – nemáte absolutně žádnou kontrolu nad tím, kam až (a ke komu) se daná fotka dostane.