Jak jsem kupoval mobil

Po dlouhých 4 letech mi odešel můj mobilní telefon do křemíkového nebe. Byl to Sony Erricson W995. Dodnes mi perfektně fungoval ke všemu, co jsem potřeboval. Stereo MP3 přehrávač, GPS, WiFi a dokonce uměl i volat a posílat sms. Bohužel, díky vysouvacímu mechanismu mě zradil displej. Asi by šel vyměnit za pár stovek (časem jej možná vyměním), ale v současné době jsem zatoužil po nové hračce a začal jsem vybírat na webu.

Jsem náročný uživatel. Nechtěl jsem se vzdát toho, co jsem měl v předešlém mobilu, plus jsem chtěl něco navíc. Nejprve jsem si osahal a vyzkoušel různá chytrá zařízení kamarádů. Pak jsem otevřel katalog mobilů a vyfiltroval telefony odpovídající mým požadavkům. Základní požadovaná výbava: Android, foťák, WiFi, GPS, NFC, 3,5 mm jack na sluchátka. Prioritní pro mě byla velikost a Super Amoled displej, čímž se mi výběr zúžil na značku Samsung.

Z cca 30 telefonů jsem vyřazovací metodou vybral tři. Samsung Galaxy Express, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4 mini. Ty jsem si porovnal mezi sebou detailněji. Rozhodoval jsem se podle následujících parametrů. Ostatní jsou stejné či obdobné.

Galaxy Express Galaxy S III Galaxy S4 mini
rozměr 132 × 69 × 9,3 mm 137 × 71 × 8,6 mm 125 × 61 × 8,9 mm
displej 4,5″ (98 × 59 mm) 4,8″ (106 × 60 mm) 4,3″ (95 × 54 mm)
4G LTE ANO NE ANO
HDMI ANO ANO NE
interní paměť 8 GB 16 GB 8 GB
paměť RAM 1 GB 1 GB 1,53 GB
procesor 2 jádra, 1,2 GHz 4 jádra, 1,4 GHz 2 jádra, 1,7 GHz
foťák 5 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
verze Androidu 4.1 4.0 4.2

Následně jsem v si v elektru porovnal tyto tři typy. Každý jsem si vzal do ruky, otestoval. Už když jsem odcházel z obchodu, jsem měl jasno. Nejvíce mě zaujal Galaxy S4 mini. Na úkor chybějícího HDMI pro přenos obrazu a zvuku jsem upřednostnil rozměry. Malý a výkonný. Ihned jsem si jej na e-shopu objednal a do druhého dne mi přišel.

Za těch pár dnů jsem s ním maximálně spokojený a nemůžu říct jediné negativum.

Pevně věřím, že mi bude sloužit aspoň tak dlouho, jako předešlý kus.

Nyní plánuji i výměnu mobilního operátora. Ale o tom zase příště…