DDoS útoky na web ČT?

Je to tady. Svátek sportu – zimní olympijské hry. Všichni jsme se na to těšili. Troufám si říct, že je to období, kdy i lidé méně se zajímající o sport fandí našim sportovcům a netrpělivě očekávají výsledky jednotlivých disciplín, hlavně hokeje.

Taky jsem se dnes chtěl dívat, jak se těm našim hokejistům bude dařit v jejich prvním zápase se Švédy. Bohužel, asi mám smůlu.

Zkouším otevřít webové stránky České televize, ale neúspěšně. Domovská stránka ceskatelevize.cz se sice načítá, ale nenačte se. Ostatní stránky ctsport.cz, ct24.cz, ct2.cz zobrazují chybu 404: Stránka nebyla nalezena. Samozřejmě nefungují ani stránky dětského kanálu decko.ceskatelevize.cz. Na olympiádu tak doplácí i nebohé děti.

Že by snad nějaký „hacker“ zaútočil na weby České televize, aby tak zmařil všem fanouškům zážitek? Nebo snad nějaké předem plánované DDoS útoky na česká média?

NE! Jde o naprosté podcenění situace a ignoraci klientů, v tomto případě diváků.

Toto je situace, kterou prostě nechápu. Jak je možné, že správci stránek/serveru to nechají dojít až tak daleko, kdy téměř nic nelze zobrazit? Všichni ví, že se dnes hraje hokej. Česká televize určitě z předešlých let musí mít statistiky, jakou návštěvost mívají tyto zápasy. Proč se tedy nepřipravila dopředu? Proč nechali admini spadnout server?

Myslím si, že posílit výkon serverů a zamezit tak problémům, by neměl být pro organizaci velikosti ČT zas takový problém. Očividně je. Je to další ukázka, jak to dopadá, když si někdo není vědom svého postavení.

Nevím, kolik lidí má to štěstí a může zápas sledovat on-line na webu ČT. Já končím článek a jdu se dívat do hospody. Doufejme, že se z toho ČT poučí do dalších dnů.

PS. Po více jak hodině web ČT funguje.