Svobodný internet?

Včera se na Technetu objevil článek o tom, že turecký parlament schválil zákon, na základě kterého bude moci místní telekomunikační úřad blokovat „závadné“ webové stránky. A nejen to. Cituji autora článku:

„Telekomunikační úřad nyní může blokovat webové stránky a služby bez soudního příkazu a blokovat může i podle klíčových slov. Zároveň je povinen sbírat a uchovávat data o uživatelích internetu, aniž by bylo veřejně definováno o jaké informace jde, jak budou zpracovány, uloženy a kdo k nim bude mít přístup.“

gcOkamžitě jsem si v tu chvíli vzpomněl na Francii. Proč? Ta v roce 2009 schválila zákon, díky němuž mohla odpojovat uživatele od internetu. Piráti, kteří stahovali nelegální obsah z internetu, mohli být po třech upomínkách odpojeni. Tento zákon však selhal. Za tři roky účinnosti byl odpojen pouze jeden „pirát“ – na dva týdny. Zákon byl tedy upraven a dnes Francie neodpojuje, ale „pouze“ pokutuje.

Vrátím se však k samotné cenzuře internetu. Turecko se tímto zákonem zařadilo mezi země, jako jsou Čína, Severní Korea, Tunisko, Saudská Arábie, Turkmenistán, Írán, Vietnam či Rusko. Oficiální cenzura není v Rusku dlouho, ale o to razantnější je. Cenzuře v Číně nebo Severní Koreji se asi nikdo nediví. U Ruska je to velice diskutabilní, vzhledem k tomu, že o sobě tvrdí, jaká je to demokratická země. Ale i USA mají svoje smlouvy ACTA, PIPA a další. Takže demokratické zřízení s tím očividně nemá mnoho společného.

Někdo by mohl namítat: „Ať si tam dělají, co chtějí. Nás se to netýká. Oni jsou daleko.“.
Ano, jsou daleko, ale nás se to týká. Je potřeba si uvědomit, že na internetu jsme si všichni vzdáleni pouze na pár kliků myší. A když se omezování svobody na internetu bude dít v takových státech jako jsou Rusko, Spojené státy, Francie apod. bude to časem i náš problém. Protože, z historického hlediska, velká část stylů k nám přišla právě z Francie, později z USA.

Nejsem naivní, pravděpodobně k tomu jednou dojde. Já jen doufám, že internet zůstane svobodný co nejdéle. My sami – běžní uživatelé – se o to musíme neustále zasazovat.